Ohlédnutí: Český pavilon z italského EXPO 2015 se otevřel ve Vizovicích

Před třemi lety, na Všeobecné světové výstavě EXPO 2015 získal pavilon České republiky bronzovou medaili za architekturu a inovace, prošlo jím přes 2,5 milionu lidí, tedy 12 % z celkových 21,5 milionu. Nyní otevřel své brány dalším návštěvníkům ve Vizovicích, v areálu firmy KOMA MODULAR.

Národní pavilon v Miláně na sebe připoutal pozornost již na začátku výstavy tím, že byl postaven jako vůbec první a jako první zahájil i zkušební provoz i přes to, že se Česká republika k milánské výstavě připojila jako sto dvacátá třetí země. Už během výstavy získal český pavilon hned několik významných ocenění jako například nejpohodovější pavilon na EXPO 2015, pavilon nejpřátelštější k dětem, pavilon s nejhezčí střešní zahradou, druhý nejpřitažlivější pavilon v noci a pavilon s třetí nejlepší restaurací.

Nejdůležitějším oceněním však byla bronzová medaile od BIE (Mezinárodní úřad pro výstavnictví) za architekturu v kategorii do 2000 m². Na této úrovni byl oceněn v historii světových výstav jen jednou, v Bruselu 1958 Zlatou hvězdou, přičemž samostatná Česká republika se podobnému uznání těší poprvé. V historii účastí České republiky na EXPO se přitom jednalo o projekt s výrazně nejnižším rozpočtem a nejvyšším zapojením soukromých investorů. Pavilon byl po ukončení Všeobecné světové výstavy demontován a převezen do Vizovic.

Tři roky po skončení EXPO 2015 však znovu přivítal návštěvníky. V loňském roce otevřený pavilon nabízí veřejnou galerii, jejíž součástí jsou i umělecká díla od Lukáše Rittsteina a Báry Šlapetové, kavárnu a střešní zahradu. V prostorách budovy je k vidění výstava mapující účast Československa a České republiky na Všeobecných světových výstavách EXPO. Při slavnostním otevření, které se konalo v sobotu 29. 9. 2018 od 10:30 a kterého se účastnil také generální komisař Jiří František Potužník, byla veřejnosti mimo jiné představena bronzová medaile za architekturu, kterou generální komisař firmě KOMA MODULAR zapůjčí. „Společnost KOMA potvrdila, že koncepce národní účasti na EXPO postavená na prezentaci firem, které mají dost sebedůvěry, konkurenceschopných technologií a investic se vyplatí oběma stranám – český stát významně ušetřil a přitom získal mezi sto padesáti dalšími účastníky vysoké uznání, KOMA dokázala prodat sestřičky a bratříčky národního pavilonu po celé Evropě, včetně Paříže či Londýna.“

Společnost KOMA bude spolupracovat také na přípravách EXPO 2020 v Dubaji- konkrétně se bude podílet na stavbě modulárního systému S.A.W.E.R. což je zařízení, které bude technologickým jádrem pavilonu České republiky a dokáže zcela autonomně, za pomoci sluneční energie vyrábět vodu ze vzduchu.

Zdroj: www.czexpo.com

Český pavilon na EXPO 2015 v Miláně
Zdroj: www.czexpo.com
Český pavilon na EXPO 2015 v Miláně
Zdroj: www.czexpo.com
Český pavilon na EXPO 2015 v Miláně
Zdroj: www.czexpo.com
 
+420 224 828 236
 
+420 733 543 596